fbpx

להכיר את היין מקרוב

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מעגל החיים היהודי מזמן אותנו לטעום את טעם היין כבר בברית המילה, ומשם הוא מלווה אותנו בחיי היום-יום: בקידוש, בהבדלה, בארבע כוסות בליל הסדר ובאירועים מכוננים כמו בחופה או כשמרימים כוסית לחיים.

בחג הפורים, כידוע, מצוות היום היא בשתייה. אך האם היא מותרת לכל אחד וכאוות נפשו? כבעלים של מרכז לתרבות יין, אסורה עליי מכירת אלכוהול לצעירים שטרם מלאו להם 18 שנה. החוק היבש בא להעביר מסר ששתיית אלכוהול בגיל צעיר, ללא השגחה וללא גבולות, עלולה להוביל לסכנות ולהתמודדויות כואבות.

כאדם שאוהב מאוד יין, מחובר לתחום ומתעסק בעולם היין באופן שגרתי, אני מבין את המשיכה הגדולה לשתיית יין ואלכוהול. לכן אני רוצה להציע הסתכלות שונה על תחום שתיית האלכוהול בבתי הספר, והיא התמקדות בחינוך לצריכה נבונה ולהבנה עמוקה ורחבה יותר של התחום הזה. במקום התעסקות בשתיית היין ובהשלכותיה – אני מציע ללמוד על תרבות עולם היין כחלק מתרבות העם היהודי באמצעות סיורים חינוכיים המובְנים בתוכנית הלימודים, שמטרתם העמקת החיבור לארץ ישראל ולפירות שנשתבחה בהן.

עולם היין מאגד בתוכו נושאים רבים כגון כימיה, פיזיקה, אגרונומיה, היסטוריה, דת ועוד. עולם עשיר ומעניין שממנו אפשר להרחיב אופקים ולצאת לטייל לאורכה ולרוחבה של ארצנו היפה בכרמים ובאזורי הגידול, לשמוע סיפורים מפי ייננים על אופן גידול הענבים, החיבור לקרקע, וייצור היין, ולבקר ביקבים מצפון ועד דרום.

הכרת עולם היין על תכונותיו וסגולותיו תאפשר להגיע לחג הפורים בחשיבה בוגרת יותר, בהערכה ובהבנה של צריכת היין – לא כעוד משקה שנועד לשכר ולהשכיח אותנו מעצמנו אלא כמשקה המחבר אותנו למקורות היהודיים ולקדושה שאפשר להגיע אליה דרך שתיית היין בשמחה.

 

**

אלי וייסברגר, בעלים של The Wine Temple, המרכז לתרבות יין בירושלים.

eli@winetemple.co.il

שיתוף ב facebook

שתפו את הכתבה

למאמרים נוספים

תגובה אחת
 1. עזרא גטנו הגב

  בכיתה ט התודעתי לראשונה להתוועדות בישיבה התיכונית בה למדתי. חולק 'משקה' במידה והסבירו למה שותים ובשביל מה. "יש אנשים ששותים כדי לשכוח- אנחנו שותים כדי לזכור.." דובר על כך שאם לא לקחת מההתוועדות איזה משפט, או אפילו פרצוף של מישהו שראיתי שעובר משהו, אז היה חבל על הזמן ועל המשקה וכו'.
  מעולם לא השתכרתי בהתוועדויות כאלה, זה לא היה באוויר. אם מישהו היה משתכר הוא היה מפסיד.

  את המפגש הזה עם אלכוהול יעשה המתבגר איתנו או בלעדינו. באווירה זו או אחרת, בחברת אלה או אלה. ואני מעדיף שהבן שלי ישתה ואפילו אם ישתכר עם המחנך שלו ולא עם חבורה של רוח שטות ברחוב אם לא גרוע מזה.
  ושלא תחיו באשליות תלמידים בחטיבת הביניים כבר עושים הכרות עם הבקבוק ועם סיגריות.

  לכן לדעתי בוודאי חלק מאחריות ההורים ו או המחנכים להדריך את התלמידים (זה גם מוציא את ההתרגשות של המים הגנובים החריפים ימתקו),

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן