מפיקוד פרטני לפיקוד משימה

שתפו את הכתבה

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

מבט ימינה ושמאלה במלאי גדולי הדור ההולך ומידלדל עלול לייאש אותנו. אין עוד גדול בהלכה כמו הרב עובדיה, גדול בחסידות כמו הרבי מליובאוויטש או גדול באהבת ישראל כמו ר' אריה לוין. שלא לדבר על דורות רבים אחורה, על הרמב"ם ורבי יהודה הלוי, רבי עקיבא ורבי שמעון בר יוחאי. אולם לרב קוק הייתה דרך אופטימית להסביר את ירידת הדורות. לדבריו, גדולי הדור לא נעלמים, אלא מתפזרים. הגדלות התורנית לא מתפוגגת, אלא הופכת מגדלות ריכוזית לגדלות שיתופית. בעבר, האנשים הפשוטים שחיו לצד ענקי הרוח והתורה בקושי ידעו קרוא וכתוב. כיום, האדם הממוצע הוא משכיל, יודע ספר ולעיתים אף תלמיד חכם. ירידת הדורות, מסביר הרב קוק, היא ירידה חיצונית, אבל עלייה פנימית.

כאשר מדברים על תופעת אובדן הסמכות, זה נשמע מדאיג או מטריד. עלינו להרכיב את משקפיו העגולים של הרב קוק ולהבין שלא נכון לדבר רק על מה שאבד, אלא מה שצמח. אובדן הסמכות מאפשר מעבר לשפה חדשה, ונובע מתהליכים עמוקים. במקום לדבר על אובדן הסמכות, אפשר לדבר על המעבר מסמכות ריכוזית לסמכות שיתופית. השינוי במערכת היחסים בין הדורות דומה לשינויים מקבילים שמתרחשים במערכות אחרות. השלטון עבר בהדרגה ממלוכנות לשלטון העם. הצבא עבר בהדרגה מ"פיקוד פרטני" שבו המפקד הוא הכול, ל"פיקוד משימה" המעניק לכפופים הרבה יותר יוזמה ועצמאות. אמנם הסמכות החיצונית נחלשה, אבל הבחירה החופשית התחזקה, ובעקבותיה התגברה התביעה למשמעות. השינוי דורש מאיתנו התאמה של השפה החינוכית. יותר עצמאות, יותר יוזמה ויותר אמון.

גם בעולם הדתי, בימים שבהם פעלה הסנהדרין בית הדין היה כופה על קיום מצוות, ואילו כיום קיום מצוות נעשה מתוך בחירה חופשית מוחלטת. יד ההשגחה העליונה גרמה לכך, למעבר לשפה של משמעות ומחויבות פנימית וחיזוק הקשר בין אדם וא-לוהים.

הרב ידידיה צוקרמן, מחנך בישיבת אמי״ת כפר גנים בפתח תקווה, מג"ד במילואים.

Share on facebook

שתפו את הכתבה

למאמרים נוספים

התפילה- המשמעות שמעבר למציאות

להתפלל – זה לראות בתוך המציאות היומיומית את החלום, את מה שמעבר למה שאני רואה. כך בשיר של זלדה: "השמש האירה ענף

משנים כיוון: פונים מהחוץ פנימה

כאשר חינכתי את כיתה א' בשנתי הראשונה כמורה, הייתה זאת תקופה מורכבת בחיי. אחת האחייניות שלי, בת שמונה, הייתה חולה מאוד בסרטן

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן